Dil Engelini Aşıyoruz

Sosyal Uyum Aracı Olarak Türkçe ve İngilizce Dil Öğrenme Programı” projesi 2021 yılından bu yana RET International ve LEAP partnerliğinde Ankara, Samsun, Mardin ve Şanlıurfa illerinde uygulanmaktadır.

8 hafta süren Türkçe ve İngilizce dil kursları özgün ve yaratıcı eğitim yöntemleriyle, yerli ve mülteci faydalanıcıların sadece dil becerilerini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sosyal uyumu da teşvik ediyor. Projenin Türkçe kursuna katılan yabancı faydalanıcılardan biri, “Türkiye’de yaşamayı seviyoruz ve Türkçe konuşmak, burada yerel halkla barış içinde yaşayabilmemiz için şart. RET’in Türkçe kursları sayesinde sadece dilimi geliştirmekle kalmadım, aynı zamanda komşularımla günlük konuşmalar yapabiliyor ve çocuklarıma ev ödevlerini yapmalarında destek olabiliyorum” dedi.

Öğretim metotlarını yaratıcı, eğlenceli ve ilgi çekici bulan faydalanıcılardan biri RET’in dil eğitimleri hakkındaki düşüncelerini, “RET’in İngilizce kurslarına günlük düzeyde İngilizce konuşabilmek için katıldım. Yaratıcı drama tekniklerini kullanmaları ve eğitimlerin eğlenceli ve motive edici etkinliklerle dolu olması çok hoşuma gitti. Ayrıca ortam, farklı ülke ve kültürlerden arkadaşlar edinmek için yeterince elverişliydi. Bu farklılıklar ortak bir noktada buluşmamıza ve arkadaş olmamıza yardımcı oldu” şeklinde ifade etti.

Aralık 2022’ye kadar sürmesi planlanan RET’in Türkçe ve İngilizce kurslarından şimdiye kadar 360 katılımcı yararlandı.

Removing the Language Barrier

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: