Depremzedelere Psikososyal Destek

Türkiye’nin Güneydoğusunda meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük deprem ve 7,184’ten fazla artçı sarsıntı Güney ve Güneydoğu illerimiz ile Suriye’nin Kuzey bölümünde büyük hasara yol açtı. Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, 21 Şubat itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde 42,310 vatandaş hayatını kaybetti.

Afet, Kayseri ve birçok çevre ili de etkiledi. Kayseri’deki yerel makamlar birçok binanın hasar gördüğünü ve kullanılmaya uygun olmadığı açıkladı. Bu nedenle, birçok insan evlerini terk etmek ve güvenli alanlara sığınmak zorunda kaldı.

2022’den bu yana Kayseri’de “Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım” projesi yürütmekte olan RET, yapmış olduğu ihtiyaç analizi çalışmaları sonucunda felaketten etkilenen bireylerin acil psikososyal destek almaları kritik önem taşımaktadır. Bu sebeple RET Kayseri ekibi hemen harekete geçerek bölgedeki 3 farklı lokasyonda bulunan 180’den fazla afetzede ve çocuk için psikososyal destek sağlamaya sağlamaktadır.

Aynı zamanda RET, 10 ilde ihtiyaç analizi yapmak ve depremin üzerinde travma yarattığı bireylere “Mobil Psikososyal Destek” sağlamak amacıyla “Türk Psikologlar Derneği” ile de çalışmalar yürütmektedir.

Psychosocial Support to Those Affected by the Earthquakes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: