Umudunu Canlı Tut

Keep Your Hope Alive

8 Mart Dünya Kadınlar Günü: “Birlikte İyileşeceğiz!”

Yüzyılı aşkın bir süredir kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her yıl kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi alanlardaki kazanımlarının kutlandığı bir gündür. Bunun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı da bir harekete geçme çağrısını da ifade etmektedir.

“Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım Projesi” kapsamında Kayseri’de kurduğumuz “Benim Hayatım Toplum Merkezi” ekibimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ev sahibi ve mülteci topluluklardan kadınlar ile bir araya gelerek kadınların sosyo-ekonomik güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bir farkındalık artırma oturumu düzenledi. Oturuma katılan kadınlar günün anlam ve önemine dair iletmek istedikleri mesajları birer kâğıda yazarak panoya astılar.

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Türkiye tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini yaşadı. İlk gününden itibaren sahadaki ve atölyelerimizdeki emekçi kadınlar ile depremin yaralarını sarmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda RET‘in Türkiye’nin Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde LEAP Türkiye partnerliğinde uyguladığı “Kadınların Sosyo-Ekonomik Güçlenmesi Programı” kapsamında kurduğu “Leap Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi”nin kadın girişimcileri depremzedeler yararına çalışmaya ve üretmeye yöneldi. Hazırlanan kadın hijyen kitleri ve gıda kolileri yerel kurum ve kuruluşlar aracılığıyla depremden etkilenen insanlara ulaştırıldı.

Bizler, kuruluşumuzdan itibaren kadınların toplumsal kalkınmadaki rolünün önemini vurguladık ve kadınlarımızın güçlenmeleri üzerine çalışmalar yaptık. Bugüne kadar birlikte çalıştığımız, çalışmalarımızda bize destek veren ve yanımızda olan tüm kadınlara teşekkür ediyor; tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de krizlerden etkilenen kadınların, gençlerin ve çocukların yanında olmaya devam edeceğiz.

International Women’s Day: “We Will Recover Together!”

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Depremzedelere Psikososyal Destek

Türkiye’nin Güneydoğusunda meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük deprem ve 7,184’ten fazla artçı sarsıntı Güney ve Güneydoğu illerimiz ile Suriye’nin Kuzey bölümünde büyük hasara yol açtı. Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, 21 Şubat itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde 42,310 vatandaş hayatını kaybetti.

Afet, Kayseri ve birçok çevre ili de etkiledi. Kayseri’deki yerel makamlar birçok binanın hasar gördüğünü ve kullanılmaya uygun olmadığı açıkladı. Bu nedenle, birçok insan evlerini terk etmek ve güvenli alanlara sığınmak zorunda kaldı.

2022’den bu yana Kayseri’de “Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım” projesi yürütmekte olan RET, yapmış olduğu ihtiyaç analizi çalışmaları sonucunda felaketten etkilenen bireylerin acil psikososyal destek almaları kritik önem taşımaktadır. Bu sebeple RET Kayseri ekibi hemen harekete geçerek bölgedeki 3 farklı lokasyonda bulunan 180’den fazla afetzede ve çocuk için psikososyal destek sağlamaya sağlamaktadır.

Aynı zamanda RET, 10 ilde ihtiyaç analizi yapmak ve depremin üzerinde travma yarattığı bireylere “Mobil Psikososyal Destek” sağlamak amacıyla “Türk Psikologlar Derneği” ile de çalışmalar yürütmektedir.

Psychosocial Support to Those Affected by the Earthquakes

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

LEAP Ekibi, Türkiye’de Yaşanan Yıkıcı Depremin Ardından Seferber Oldu

Türkiye’de 6 Şubat 2023’te bölgeyi vuran iki büyük deprem (7,7 ve 7,6), uzmanların görüşlerine göre 2000’den bu yana en kötü iç sığ deprem olarak kaydedildi. 9 Şubat itibariyle Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), deprem sebebiyle 14.351 kişinin öldüğünü, 63.794 kişinin de yaralandığını bildirdi. 10 saatten kısa sürede meydana gelen bu iki büyük deprem nedeniyle 6.000’den fazla bina da yıkıldığı bildirildi.

LEAP’s Team is Mobilized following the Devastating Earthquake in Turkiye

According to a prominent seismologist, two massive earthquakes (7.7 and 7.6) in Türkiye, which struck the region on the 6th of February 2023, have been recorded as the worst inland shallow earthquake since 2000. By the 9th of February, Türkiye’s disaster management agency, AFAD, reported that 14.351 people were killed and 63.794 others were injured. More than 6,000 buildings collapsed due to the two earthquakes that occurred in less than 10 hours.

Sağlık Hizmetlerine Erişimi Kolaylaştırıyoruz

Bridging the Language Gap in Healthcare

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Kayseri Tekstil Atölyesinin Güçlü Kadınları

Empowering Women at the RET Kayseri Textile Atelier in Turkiye

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Sosyal Uyum Aracı Olarak Türkçe ve İngilizce Dil Öğrenme Programı’nda 2. Dönem Başladı

The “Turkish and English Language Learning Program as a Social Cohesion Tool – Phase II” Project Has Just Started

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

RET’in Kayseri’deki Eğitimine Yoğun İlgi

RET’s Training in Kayseri Drew Great Interest

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

RET’in 2022 Yılında Türkiye’deki Faaliyetlerine Genel Bir Bakış

İlgili gönderiye göz atın

An Overview of RET’s Activities in Turkiye in 2022

Check out the related post

Hikaye Devam Ediyor

The Story is Continuing

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

2022 Yılında RET, Kayseri’de 4800’den Fazla Kişiye Ulaştı

In 2022, RET Reached More Than 4800 People Out in Kayseri

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Sosyal Uyum Aracı Olarak RET’in Dil Öğrenme Programı

Bridging the Language Barrier in Turkiye

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Uluslararası Göçmenler Gününde Anlamlı Sergi

Exhibition of RET’s Beneficiaries to Celebrate International Migrants Day 2022

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Leap Natural “New Year Shopping Fest & Fun” Etkinliğine Katıldı

2013 yılından bu yana düzenlenen “Yaratıcı Kadınlar Alışveriş Şenliği ve Sosyal Sorumluluk Projesi” bu yıl 17-18 Aralık tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinliğe 100’den fazla kadın girişimci katıldı.

Bu yılki etkinliği kaçırdıysanız Leap Natural Instagram sayfası (@leapnatural) veya www.leapnatural.tr web sitesi üzerinden her zaman üretici kadınların el yapımı ürünlerini satın alabilirsiniz.

Leap Natural Attended “New Year Shopping Fest & Fun”

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

16 Günlük Aktivizm: Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete “Dur” De

RET International, yerel partneri LEAP Türkiye ile birlikte, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm kampanyası çerçevesinde mülteciler ve ev sahibi topluluklar arasında toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı farkındalığı artırmak için mevcut merkezlerinde çok sayıda etkinlik düzenledi.

RETin “Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım” projesi kapsamında Kayseri’de açmış olduğu “Benim Hayatım Toplum Merkezi”nde, şiddet vakalarında önleme, müdahale ve yönlendirme dahil olmak üzere TCDŞ’ye karşı farkındalık artırma oturumu düzenledi. Oturumda kadın hakları, boşanma ve velayet konularında hukuki bilgilendirme de yapıldı.

Kayseri Benim Hayatım Toplum Merkezinde yapılan bir diğer etkinlik ise cinsel sağlık ve üreme sağlığı üzerine idi. Düzenlenen eğitimde katılımcılara üreme sağlığı konusunda eğitim verildi.

Bir diğer etkinlikte ise RETLEAP Türkiye ile ortaklaşa kadın hakları, hak ve hizmetlere erişim ve kadınların güçlendirilmesi konularını ele alan bir farkındalık artırma etkinliği düzenledi.

RET International, LEAP Türkiye partnerliğinde 16 Günlük Aktivizm kampanyası çerçevesinde “Sosyal Uyum Aracı Olarak Türkçe ve İngilizce Dil Öğrenme Programı” kapsamında açmış olduğu dil sınıflarında da çok sayıda etkinlik düzenledi.

Şanlıurfa’da yapılan farkındalık artırma etkinliğine kadın ve erkek katılımcılara; fiziksel şiddet, sözlü şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, sosyoekonomik şiddet, aile içi şiddet ve taciz dahil olmak üzere farklı toplumsal cinsiyete dayalı şiddet türleri, mücadele etme ve önleme yolları konularında bir eğitim verildi.

Mardin dil eğitim sınıflarında ev sahibi ve mülteci topluluklardan gelen katılımcıları, “Kadına Yönelik Şiddete Her Dilde HAYIR Deyin” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

RET, Samsun’da toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı farkındalığı artırmak adına Türkçe Dil Sınıfı katılımcıları ile bir resim etkinliği düzenledi. Birçok dilde “Kadına Yönelik Şiddete HAYIR Deyin” sloganını kullanarak birbirinden farklı çizimler yaptılar.

RET‘in Samsun İngilizce Dil Sınıfı’nın genç katılımcıları, her kadının ulaşabileceği potansiyele vurgu yapmak adına tarih boyunca başarılı olmuş ve öncülük etmiş kadınlardan oluşan bir görsel pano hazırladı.

Mardin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) “Kadın Girişimciler Kurulu” Başkanı Deniz Hitay, başarılı girişimcilik öyküsünü faydalanıcı kadınlarla paylaşmak için “Bir Mutfak Hikayesi” projesi kapsamında Mardin’in Savur ilçesinde kurulan “Gıda Üretim Atölyesi”ni ziyaret etti. Bir kadın olarak girişimcilik yolculuğunda karşılaştığı zorlukları, engelleri ve bunları nasıl aştığına dair tecrübelerini yararlanıcı kadınlarla paylaştı.

16 Days of Activism: Say “NO” to Gender-Based Violence

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Şanlıurfa’da Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Eğitimi

Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm Kampanyası kapsamında RET International, LEAP Türkiye partnerliğinde, “Sosyal Uyum Aracı Olarak Türkçe ve İngilizce Dil Öğrenme Programı” projesi Şanlıurfa Türkçe dil sınıfı faydalanıcılarına toplumsal cinsiyete dayalı şiddet üzerine eğitim verdi. Eğitimin temel amacı; fiziksel şiddet, sözlü şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, sosyoekonomik şiddet, aile içi şiddet, taciz ve şiddetin hafifletilme yolları dahil olmak üzere farklı toplumsal cinsiyete dayalı şiddet türleri ve bunlarla mücadele etmek üzerine kadın ve erkek yararlanıcılar arasında farkındalık artırmaktır.

Training on Gender-Based Violence in Şanlıurfa

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Kayseri’de Girişimcilik Semineri

RET’in Kayseri’de düzenlediği “Girişimcilik Semineri”ne hem yerli hem de mülteci topluluklardan 32 kişi katıldı.

Ankara Birleşik Krallık Büyükelçiliği (@UKinTurkiye) tarafından fonlanan; RET International tarafından yürütülen “Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım Projesi” Kayseri’de yaşayan kadınların güçlenmesini ve sosyal uyumun desteklenmesini amaçlamaktadır.

RET’in “Kayseri Hayatım Toplum Merkezi” bünyesinde 2 farklı mesleki ve teknik atölyesi bulunmakta: biri dikiş nakış, ikincisi ise gıda üretimi üzerine. Tekstil atölyesine katılım sağlayan kadınlar gerekli mesleki ve teknik eğitimlerin ardından atölyede çalışmaya ve üretimlerine devam etmektedir.  yapmaya başlad

Gıda üretim atölyesi katılımcılarına, profesyonel gıda üretimi eğitimlerinin yanı sıra, hijyen, sanitasyon, iş sağlığı, güvenlik ve ekipman kullanımı konularında teknik eğitimler sağlandı. Her iki atölyede üretilen ürünler Leap Natural’ın Instagram hesabında ve websitesinde (www.leapnatural.com) online olarak satışa sunulmaktadır.

Bu süreçte mesleki ve teknik eğitimler büyük önem arz ediyor olsa da, katılımcılara farklı konu ve uzmanlık alanlarında destekleyici eğitimler de sağlanmaktadır.

RET, Kayseri’deki kadınların pazarlama, girişimcilik, iş planı geliştirme, marka ve marka bilinci, iş modelleri, kooperatifler ve dernekler, fiyatlandırma, müşteri ilişkileri ve kapsayıcı iş ortamı alanlarda desteklenmeleri adına “Girişimcilik Semineri” düzenledi.

Entrepreneurship Seminar in Kayseri

In the “Food Production Atelier,” RET provided technical and vocational training on food production, hygiene, sanitation, occupational health, safety and equipment use, etc. The participating women currently produce dumplings, including vegan dumplings. The products are being sold to the local and national markets in Turkiye under the Leap Natural brand.

Besides improving women’s technical skills in Kayseri, RET is also supporting women from the refugees and local communities in Kayseri with soft skills training such as #marketing, #entrepreneurship, #BusinessPlanDevelopment, #Brand and #BrandAwareness, #Cooperatives, and #Associations, pricing, #CustomerRelationship, and #InclusiveWorkEnvironment.

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

“Türkçe Konuşabilmek Beni Mutlu Ediyor”

RET’in Kayseri Benim Hayatım Toplum Merkezi’nin Türkçe Dil sınıfına katılan N.C.: “Oturduğumuz mahallede çoğunlukla diğer milletlerden mülteciler var ama onlarla herhangi bir iletişimimiz yok. Her gün Benim Hayatım Toplum Merkezi’ndeki Türkçe Kurslarına katılıp eve dönüyorum. Sıfırdan bir dil öğrenmek her ne kadar zor olsa da yeni kelimeler öğrenmekten, daha da önemlisi merkezdeki insanlarla sosyalleşmekten mutluyum. Günde bir kelime bile öğrenmek benim için bir başarı göstergesidir. Artık ekmek almaya gittiğimde ya da gündelik konuşmalarda “Güle güle” gibi temel Türkçe tabirleri kullanabiliyorum. İnsanlarla Türkçe konuşabilmek beni mutlu ediyor.” dedi.

“Being able to speak Turkish makes me happy!”

Through the Turkish Language Courses, the participants, mainly from Afghanistan and Iran, have improved their communication skills in the social sphere. “In the neighbourhood where we live, there are mostly refugees from other nationalities, but we are not in touch with them. Daily, I participate in the “Turkish Language Courses” at the Kayseri “My Life Community Centre” and return home. Even though learning a new language is difficult, I am happy to learn new words, more importantly, socialize with the people at the center. If I learn one new word, I see it as an achievement. I can now use my words to buy a “loaf of bread” or say “Goodbye” to people in Turkish. Being able to speak Turkish makes me happy. Shared NC, participant at the center.

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!