Şanlıurfa’da Suriyeli ve Yerel Kadınların Dayanıklılığının ve Sosyal Uyumunun Güçlendirilmesi, 2021-22

Strengthening the Resilience and Social Cohesion of Syrian and Turkish Women in Şanlıurfa (TVET), 2021-2022

Türkçe

Suriyeli nüfusun yerinden edilmesinin bir sonucu olarak Şanlıurfa’da meydana gelen ani ve şiddetli demografik değişimler, aynı zamanda iş aramada zorluklar, gelir eksikliği ya da düzensiz gelir, halihazırda sınırlı olan kaynaklar için rekabet, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere erişimde aksaklıklar ile birleştiğinden hem bölgede yaşayan Türk toplumunun hem de geçici koruma altındaki Suriyelilerin yaşam koşullarını olumsuz yönde etkilemiş, ev sahibi topluluk ile geçici koruma altındaki Suriyeli topluluk arasındaki sosyal gerilimi arttırmıştır.

Bu proje kapsamında, RET Almanya (INGO) ve LEAP iş birliği ile geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlara ve yerel kadınlara, Teknik ve Mesleki Eğitim ve Öğretim kursunun yanı sıra toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve sosyal uyum konularında farkındalık artırıcı atölyeler ve eğitimler sunulmuştur.

Proje, ev sahibi topluluk ve geçici koruma altındaki topluluktan katılım sağlayan kadınlara Teknik ve Mesleki Eğitim ve Öğretim (TVET) sunmaktadır. Mesleki eğitim, inovatif, gelişmiş ve çevre dostu bir güneş enerjisiyle kurutma sistemi kullanarak kaliteli ve hijyenik sebze ve meyve kurutmaya ve paketlemeye odaklanmaktadır.

Şanlıurfa’da hemen hemen tüm haneler geleneksel olarak sebze ve meyve kurutmaktadır. Birçok kadın, evinde kuru sebze ve meyve üretmekte ve ürünlerini sınırlı bir pazarda düşük miktarlarda pazarlayabilmektedir. Evlerdeki üretim kapasiteleri, sürdürülebilir bir gelir elde etmeye ve temel ihtiyaçları karşılamaya yeterli gelmemektedir. Ayrıca sebze ve meyvelerin geleneksel yollarla evde kurutulması hijyen standartlarına uymamakta ve yaz mevsimi ile sınırlı kalmaktadır. Ancak, LEAP’in proje kapsamında kullandığı güneş panelleri aracılığıyla kurutma işlemi, tüm yıl boyunca hijyenik yöntemlerle yapılabilmektedir. LEAP ve Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü arasında sağlanan iş birliği içinde, teknik ve mesleki eğitim ve öğretim faaliyetleri için özel bir metodoloji geliştirilmiş; interaktif eğitim modülleri aracılığıyla kadın katılımcılara “Gıda Teknolojisi”, “Gıda Güvenliği”, “Hijyen ve Sanitasyon” ve “İş Güvenliği” eğitimleri de verilmiştir.

Proje, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve sosyal uyum konusunda farkındalık artırma faaliyetleri aracılığıyla 1000’den fazla Türk ve Suriyeli/Iraklı kadını ve aile üyelerini -erkek üyeler de dâhil olmak üzere- duyarlı hale getirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır. “Kimseyi Geride Bırakma” ilkesi doğrultusunda LEAP, Halk Eğitim Merkezi ve Şanlıurfa Valiliği ile iş birliği içerisinde Harran, Halfeti, Suruç, Akçakale, Ceylanpınar gibi Şanlıurfa’nın çeşitli ilçelerinde ve bu ilçelerin köylerinde toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve sosyal uyum üzerine farkındalık artırma atölyeleri düzenlemektedir.

Kadınların üretmiş olduğu ürünler, @leapnatural sosyal medya hesapları ile sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama, network pazarlaması, özel sektörle iş birlikleri aracılığıyla pazarlanmaktadır. Kadınların sosyo-ekonomik güçlenmesini desteklemek için Instagram’da @LeapNatural‘ı takip edebilir ve/veya shopier.com/leapnatural, www.leapnatural.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Şubat 2021 ile Ocak 2022 arasında uygulanan bu proje, Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) – BENGO tarafından finanse edilmiştir ve LEAP tarafından RET Germany e.V. (USTK, Berlin) ile iş birliği içinde uygulanmaktadır.

Deneyim Paylaşımı

LEAP’in “Kadınların Sosyo-Ekonomik Güçlenmesi Programları”, kadınları, potansiyellerine ulaşmaları, haklarını elde etmeleri ve sağlık, eğitim ve esenlik gibi daha geniş kalkınma hedeflerine ulaşabilmek adına güçlendirmeyi amaçlarken aynı zamanda ekonomik büyümeyi desteklemeyi ve yoksulluğun azaltılmasını hedefler.

LEAP’in Şanlıurfa’daki Teknik ve Mesleki Eğitim ve Öğretim faaliyetlerindeki kadın katılımcılarından Mayada’nın kendi anlatımıyla deneyimi:

“Adım Mayada ve birkaç yıldır Türkiye’de mülteci olarak yaşamaktayım. Akıcı derecede Türkçe konuşabiliyor ve Harran Üniversitesi’nde Gıda Mühendisliği okuyorum. Mezun olmak üzereyim! Eğitim son derece gerekli; ancak teknik becerilerimi geliştirmem ve kariyer beklentilerimi güçlendirebilmem adına ek eğitimler de bir o kadar önemlidir. Bu eğitime katılmam için ailem beni cesaretlendirdi ve ben de eğitimi başarıyla tamamlamak istiyorum. Burada tüm eğitmenler ve katılımcılar ile bir ailenin fertleri gibiyiz. Birlikte gülüyor, birlikte paylaşıyor ve birlikte öğreniyoruz. Kişisel kutlamalar dâhil en değerli anlarımızı bile, burada birlikte kutluyoruz!”

English

Testimony

RET’s Women’s Socio-Economic Empowerment WSEE Programs aim to empower women to achieve their potential, advance their rights, and realize broader development goals such as economic growth, poverty reduction, health, education, and well-being. 

Check out the testimony of Mayada, one of LEAP’s female participants in the Technical and Vocational Education and Training (TVET) in Şanlıurfa. 

“My name is Mayada, and I have been a refugee in Türkiye for a few years now. I speak Turkish fluently, and I am studying Food Engineering at Harran University. I am about to graduate! Education is essential; additional training is of utmost importance to upskill my technical knowledge and strengthen my career prospects. My family also encouraged me to participate in this training, and I am keen on completing it successfully.  All the trainers and participants are like family members. We laugh, share, and learn together by working side by side. We even celebrate our most precious moments together, including personal celebrations!”

Fotoğraf Galerisi
Photo Gallery
Web Sitesini Ziyaret Edin
Visit the Website
En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!
Kalkınmada Lokal Eğitici Aktif Partnerlikler

LEAP, 2017 yılında Ankara’da Türk kanunlarına uygun olarak (kayıt numarası 06-127-065) kurulmuş bağımsız ve tarafsız bir sivil toplum kuruluşudur. LEAP olarak, gençlerin ve kadınların kendilerini gerçekleştirmeleri, güçlenebilmeleri ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için durmadan çalışıyoruz.


Local, Educational, Active Partnerships in Development

LEAP is an independent, neutral, non-political, non-governmental, founded in 2017 in Ankara under Turkish law (registration number 06-127-065). As LEAP, we protect and build the resilience of young people and women by enabling them to leap forward and reach their full potential.

Bültenimize Abone Olun

Subscribe to Our Newsletter

COPYRIGHT © 2022
Kalkınmada Lokal Eğitici Aktif Partnerlikler
COPYRIGHT © 2022
Local, Educational, Active Partnerships in Development