Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Tüm Toplumun Sorunudur

LEAP olarak Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Çorum, Samsun ve Ankara ‘da 2015’ten bu yana kadınlara toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda eğitimler düzenlemekteyiz. Yararlanıcılarımız çoğunlukla kadın olduklarından, sıklıkla bu eğitimlerin erkeklere de verilmesi gerektiğini vurgulamaktalar. Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet sadece kadınların değil; tüm toplumun ortak sorunudur. Bu sebeple kadınların yanı sıra erkeklerin de bu konuda bilinçlenmesi, kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretebilmek adına önemlidir.

2015 yılından bu yana verdiğimiz toplumsal cinsiyete dayalı şiddet eğitimleri ile hem kadın hem de erkeklere ulaşmaya çalışıyor; bu konuda farkındalık yaratıyoruz. Bu doğrultuda Mardin’in Çabuk Mahallesi Muhtarı Ferhan ÇALHAN ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 19 Nisan günü iftardan hemen sonra 30 Suriyeli erkek katılımcıya toplumsal cinsiyete dayalı şiddet eğitimi verdik.

 

Alanında uzman Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Eğitmenimiz Emel BABAOĞLU tarafından yürütülen eğitimde;

  • Toplumsal cinsiyet rollerinin yetişkin kadınlar ve erkeklerin yanı sıra, kız ve erkek çocuklarının yaşamları üzerindeki etkisine ve bu konuda farkındalığın artırılmasına dikkat çekildi.
  • Dini ve kültürel yapı göz önünde tutularak, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılık yapılmaması gerektiği vurgulandı.
  • Toplumsal cinsiyet rollerinin ortaya çıkışı, toplumsal cinsiyet eşitliğine etkisi ve bu rollerin eşlere dayattığı toplumsal cinsiyete dayalı şiddet tartışıldı.
  • Ayı zamanda aile içi iletişimin toplumsal cinsiyet rollerine etkisi anlatıldı.

Gender-Based Violence is the Problem of the Whole Society

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: