16 Günlük Aktivizm: Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete “Dur” De

RET International, yerel partneri LEAP Türkiye ile birlikte, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm kampanyası çerçevesinde mülteciler ve ev sahibi topluluklar arasında toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı farkındalığı artırmak için mevcut merkezlerinde çok sayıda etkinlik düzenledi.

RETin “Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım” projesi kapsamında Kayseri’de açmış olduğu “Benim Hayatım Toplum Merkezi”nde, şiddet vakalarında önleme, müdahale ve yönlendirme dahil olmak üzere TCDŞ’ye karşı farkındalık artırma oturumu düzenledi. Oturumda kadın hakları, boşanma ve velayet konularında hukuki bilgilendirme de yapıldı.

Kayseri Benim Hayatım Toplum Merkezinde yapılan bir diğer etkinlik ise cinsel sağlık ve üreme sağlığı üzerine idi. Düzenlenen eğitimde katılımcılara üreme sağlığı konusunda eğitim verildi.

Bir diğer etkinlikte ise RETLEAP Türkiye ile ortaklaşa kadın hakları, hak ve hizmetlere erişim ve kadınların güçlendirilmesi konularını ele alan bir farkındalık artırma etkinliği düzenledi.

RET International, LEAP Türkiye partnerliğinde 16 Günlük Aktivizm kampanyası çerçevesinde “Sosyal Uyum Aracı Olarak Türkçe ve İngilizce Dil Öğrenme Programı” kapsamında açmış olduğu dil sınıflarında da çok sayıda etkinlik düzenledi.

Şanlıurfa’da yapılan farkındalık artırma etkinliğine kadın ve erkek katılımcılara; fiziksel şiddet, sözlü şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet, sosyoekonomik şiddet, aile içi şiddet ve taciz dahil olmak üzere farklı toplumsal cinsiyete dayalı şiddet türleri, mücadele etme ve önleme yolları konularında bir eğitim verildi.

Mardin dil eğitim sınıflarında ev sahibi ve mülteci topluluklardan gelen katılımcıları, “Kadına Yönelik Şiddete Her Dilde HAYIR Deyin” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

RET, Samsun’da toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı farkındalığı artırmak adına Türkçe Dil Sınıfı katılımcıları ile bir resim etkinliği düzenledi. Birçok dilde “Kadına Yönelik Şiddete HAYIR Deyin” sloganını kullanarak birbirinden farklı çizimler yaptılar.

RET‘in Samsun İngilizce Dil Sınıfı’nın genç katılımcıları, her kadının ulaşabileceği potansiyele vurgu yapmak adına tarih boyunca başarılı olmuş ve öncülük etmiş kadınlardan oluşan bir görsel pano hazırladı.

Mardin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) “Kadın Girişimciler Kurulu” Başkanı Deniz Hitay, başarılı girişimcilik öyküsünü faydalanıcı kadınlarla paylaşmak için “Bir Mutfak Hikayesi” projesi kapsamında Mardin’in Savur ilçesinde kurulan “Gıda Üretim Atölyesi”ni ziyaret etti. Bir kadın olarak girişimcilik yolculuğunda karşılaştığı zorlukları, engelleri ve bunları nasıl aştığına dair tecrübelerini yararlanıcı kadınlarla paylaştı.

16 Days of Activism: Say “NO” to Gender-Based Violence

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: