8 Mart Dünya Kadınlar Günü: “Birlikte İyileşeceğiz!”

Yüzyılı aşkın bir süredir kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her yıl kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi alanlardaki kazanımlarının kutlandığı bir gündür. Bunun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı da bir harekete geçme çağrısını da ifade etmektedir.

“Suriyeli Olmayan Mülteciler ve Savunmasız Ev Sahibi Topluluklar Arasında Dayanıklılığı Artırmak için Çok Sektörlü Yaklaşım Projesi” kapsamında Kayseri’de kurduğumuz “Benim Hayatım Toplum Merkezi” ekibimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ev sahibi ve mülteci topluluklardan kadınlar ile bir araya gelerek kadınların sosyo-ekonomik güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bir farkındalık artırma oturumu düzenledi. Oturuma katılan kadınlar günün anlam ve önemine dair iletmek istedikleri mesajları birer kâğıda yazarak panoya astılar.

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Türkiye tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini yaşadı. İlk gününden itibaren sahadaki ve atölyelerimizdeki emekçi kadınlar ile depremin yaralarını sarmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda RET‘in Türkiye’nin Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde LEAP Türkiye partnerliğinde uyguladığı “Kadınların Sosyo-Ekonomik Güçlenmesi Programı” kapsamında kurduğu “Leap Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi”nin kadın girişimcileri depremzedeler yararına çalışmaya ve üretmeye yöneldi. Hazırlanan kadın hijyen kitleri ve gıda kolileri yerel kurum ve kuruluşlar aracılığıyla depremden etkilenen insanlara ulaştırıldı.

Bizler, kuruluşumuzdan itibaren kadınların toplumsal kalkınmadaki rolünün önemini vurguladık ve kadınlarımızın güçlenmeleri üzerine çalışmalar yaptık. Bugüne kadar birlikte çalıştığımız, çalışmalarımızda bize destek veren ve yanımızda olan tüm kadınlara teşekkür ediyor; tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de krizlerden etkilenen kadınların, gençlerin ve çocukların yanında olmaya devam edeceğiz.

International Women’s Day: “We Will Recover Together!”

En son yazılarımıza göz atın!
Check out the latest articles!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: