LEAP Ekibinden Depremzedelere Yönelik Destek

LEAP Türkiye, 6 Şubat’taki yıkıcı depreme hızla yanıt vererek etkilenen topluluklardaki etkileri en aza indirmek için ihtiyaç temelli malzeme ve psikososyal destek sağladı. Çorum’da yürütülen LEAP projesi, dayanıklılığı artırmayı ve barışçıl bir birlikteliği teşvik etmeyi amaçlıyor. Gaziantep’te, ekibimiz depremden etkilenen çocuklar için oyun, müzik ve dans etkinlikleri içeren yaratıcı drama faaliyetleri düzenledi.

1,9 milyondan fazla birey yerinden edildiği depremler sonucunda Çorum, mülteci ve yerli toplumun birçok üyesine ev sahipliği yapıyor.

AB ve Alman hükümetinin desteğiyle, LEAP ekibi Çorum’da deprem mağdurlarına destek oluyor ve özellikle çocukların eğitime, sağlığa, güvenli konaklamaya, gıdaya erişimini ve sosyal destek mekanizmalarının etkinleştirilmesini hedefliyor.

#LEAPTürkiye #depremsonrası #depremdestegi #dayanışma #siviltoplum

LEAP Teams Supports Earthquake Victims

LEAP Türkiye responded swiftly to the devastating earthquake on February 6th, providing vital in-kind and psychosocial support to minimize the impact of the disaster on affected communities.

LEAP’s project in Çorum aims to increase resilience and foster peaceful coexistence. In Gaziantep, the team conducted creative drama activities for children affected by the earthquake, including play, music, and dancing.

With over 1.9 million people displaced by the earthquakes, Çorum has become a host city for both refugee and host communities. Thanks to the support from the EU and the German government, LEAP team in Çorum is supporting earthquake victims, focusing on children’s access to education, health, safe accommodation, food, and activating social support mechanisms.​​​​​​​

#TurkiyeEarthquake #LEAPTurkiye #SupportDisasterVictims #TogetherWeCanHelp

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: