RET’in Mardin Müzik Kurslarında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması

Her yılın 23 Nisan günü kutlanan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın bu yıl Ramazan Bayramı’na denk gelmesi ile Türkiye’deki gençler ve çocuklar için çifte bayram sevinci yaşanıyor.

RET 2014 yılından bu yana Türkiye’deki gençlerin yaşam becerilerini geliştirmeleri, dayanıklılıklarını artırmaları ve eğitim fırsatlarına eşit bir şekilde ulaşabilmeleri adına çalışmalar yürütmektedir.

RET’in LEAP Türkiye ile ortaklaşa yürüttüğü “Sosyal Uyum ve Gençliği Güçlendirme Aracı Olarak Kadınların Sosyo-Ekonomik Güçlenmesi ve Sosyal Becerilerin Geliştirilmesi” projesi, mülteci ve ev sahibi ülkelerden 12-25 yaş arasındaki savunmasız gençleri ve çocukların güçlenmesini hedeflemektedir. Proje kapsamında sosyal uyum üzerine bilinçlendirme faaliyetleri; gençlerin iletişim ve müzik alanındaki becerilerini geliştirmek adına eğitim kursları düzenlemektedir. Çünkü müzik; mülteci ve ev sahibi topluluklara mensup gençler arasındaki sosyal uyumun teşvik edilmesi için en önemli araçlardan biridir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında RET’in Mardin’deki müzik kurslarına katılan gençlerin hazırladığı videoya göz atabilirsiniz!

Celebrating The National Turkish Sovereignty and Children’s Day in RET’s Music Courses in Mardin

The “National Turkish Sovereignty and Children’s Day” is celebrated annually on April 23rd. This year, it coincides with Eid-al-Fitr, a double festivity for youth and children in Turkiye!

RET has been working with young people providing life skills training and strengthening their resilience and educational opportunities, since 2014.

The “Local Women’s Socio-Economic Empowerment and Social Skills Development for Social Cohesion and Youth Empowerment” project implemented by RET, in partnership with LEAP Turkiye, aims to empower vulnerable young people and children (aged 12-25 years) from the refugee and host communities by providing them with awareness-raising sessions on social cohesion and developing their communication skills and musical talents through training courses. #Music as a tool to increase social cohesion amongst the host and refugee adolescents and youth in Turkiye.

Check out the video by the young participants of our music courses in Mardin!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: